کفش چرم را چطور نو نگه داریم؟

کفش چرم را چطور نو نگه داریم؟

کفش چرم از گذشته‌های دیرباز مورد استقبال خانم‌ها و آقایان بسیاری قرار گرفته است. کیفیت، زیبایی و عمر طولانی چرم، این کفش‌ها را نزد همگان محبوب کرده است.

قطعا شما هم عاشق کفش‌های چرمی هستید که به تازگی خریده‌اید. نگاهشان که می‌کنید حس اعتماد به نفس بیشتری دارید زیرا تیپ شما را به طرز شگفت آوری تحت تاثیر زیبایی خود قرار دادند.

اگر می‌خواهید همیشه این حس خوب را داشته باشید باید کفش‌های چرم خود را نو نگه دارید. حتما این سوال برایتان پیش آمده که مگر می‌شود؟ بله می‌شود دراین مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که کفش چرم را چطور نو نگه داریم؟ با رعایت چند نکته آسان و کاربردی همیشه کفش‌هایی زیبا و نو خواهید داشت.

نگهداری از کفش چرم

کفش چرم را چطور نو نگه داریم؟

درست است که کفش‌های چرم از کیفیت و عمر طولانی برخوردارند اما بهترین جنس‌ها نیز اگر از آنها مراقبت نشود خیلی زود خراب می‌شوند. با مراقبت درست از کفش‌های چرم خود می‌توانید آنها را مدت زمان بیشتری بپوشید بدون اینکه آسیبی ببینند.

کفش‌های چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی کیفیت بالایی دارند و گران‌تر نیز هستند، شاید همین عامل باعث شود موضوع مراقبت آنها توجه شما را بیشتر جلب کند. تفاوتی ندارد، می‌توانید روش‌های مراقبتی زیر را برای چرم طبیعی و هم مصنوعی انجام دهید.

  • نگهداری در جاکفشی

بهترین مکان برای نگهداری کفش‌های چرم جاکفشی است. اما در مورد جاکفشی یک نکته مهم را باید مدنظر داشته باشید، اینکه جاکفشی حتما باید درب داشته باشد تا از نشستن گردو غبار روی کفش  جلوگیری کند.

گردو غبار یکی از دشمنان چرم است.کفش‌های چرم را مستقیما زیر نور آفتاب قرار ندهید.

  • جوراب پوشیدن

به هنگام استفاده از کفش چرم، حتما جوراب بپوشید. جوراب علاوه بر اینکه از سر خوردن پا در کفش جلوگیری می‌کند باعث می‌شود پا در کفش عرق نکند و بوی بد نگیرد. بهترین جنس جوراب، نوع پنبه‌ای است که رطوبت را جذب می‌کند.

  • عدم استفاده همیشگی از کفش چرم

کفش‌های چرم نیاز به استراحت دارند .سعی کنید هر چند روز یک بار، یک روز مرخصی به آنها بدهید!

  • جلوگیری از خیس شدن

کفش‌های چرم آب بازی را دوست ندارند لذا سعی کنید در روزهای بارانی و برفی آنها را در خانه بگذارید،  تا از خیس شدن آنها جلوگیری کنید. درصورت خیس شدن کفش‌های چرم داخل آنها را با روزنامه پرکنید و اجازه دهید در دمای اتاق خشک شوند. هرگز کفش چرم را روی بخاری قرار ندهید زیرا باعث ایجاد ترک روی چرم می‌شود.

  • واکس زدن

واکس غذای کفش چرم است. مهم ترین و اصلی ترین نیاز کفش چرم واکس زدن است. واکس‌های جامد و برپایه موم بهترین گزینه هستند. سعی کنید هفته ای 2 بار کفش چرم را واکس بزنید. دقت کنید که قبل از واکس زدن گردوغبار روی کفش را با یک پارچه نخی مرطوب پاک کنید.

  • استفاده از قالب

استفاده از قالب یک راهکار طلایی برای حفظ قالب و فرم کفش است. پس از واکس زدن بهتر است قالب چوبی داخل کفش قرار دهید. قالب‌های پلاستیکی گزینه مناسبی برای کفش‌های چرم نیستند زیرا قالب چوبی بر خلاف پلاستیکی رطوبت داخل کفش را جذب می‌کند!

  • اسپری ضد آب

برای ضد آب کردن کفش‌های چرم خود از اسپری ضد آب استفاده کنید تا درصورتی که مجبور شدید در روزهای بارانی و برفی آن‌ها را بپوشید از خیس شدنشان جلوگیری کند. استفاده از اسپری ضدآب به مدت 6 ماه آنها را ایمن می‌کند و دوباره باید از اسپری ضدآب را استفاده کنید.

  • کاندیشنر

کاندیشنر همان نرم کننده است که با استفاده از پارچه نخی آن را روی سطح کفش می‌مالند. بهتر است هر ماه یک بار این کار را انجام دهید.

  • جلادهنده

جلادهنده‌های کفش چرم به دو صورت واکس و کرم در بازار موجود هستند. کرم جلادهنده کیفیت رنگ کفش را حفظ میکند ولی واکس جلادهنده باعث براق شدن کفش می‌شود. بر حسب سلیقه می‌توانید یکی از انواع آن را انتخاب کنید. اگر کفش براق دوست ندارید کرم جلادهنده را انتخاب کنید.

  • پاک کردن لکه‌ها

اگر روی کفش‌های چرم شما لک افتاده یا شوره دیده می‌شود با استفاده از آب و سرکه و دستمال نخی آنها را پاک کنید. نسبت سرکه به آب یک به دو است. یعنی یک پیمانه سرکه را با دو پیمانه آب ترکیب کنید و با پارچه نخی روی لکه‌ها بکشید.

آنچه که ارائه شد راه‌های مراقبت از کفش چرم بود که بسیار آسان است. با به کار بردن این راه‌ها همیشه کفش‌های زیبا و نو خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *