کفش ایمنی چیست و چه کاربردی دارد؟

کفش ایمنی چیست

زمانی که سخن از کفش است ناخودآگاه همان مفهوم کفش‌های روزمره در ذهن ما تداعی می‌شود، اما کفش‌ها انواع متفاوتی دارند کفش ایمنی یکی از انواع کفش‌ها است که استفاده از آن برای افراد در محیط‌های مختلف بسیار ضروری است.

می‌توان گفت افراد با استفاده از کفش ایمنی از قلب دوم خود محافظت می‌کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با کفش ایمنی آشنا کنیم و به این پرسش که کفش ایمنی چیست و چه کاربردی دارد پاسخ خواهیم داد.

کفش ایمنی چیست؟

کفش ایمنی نوعی از کفش است که افراد در محیط‌های کاری پرخطر به منظور محافظت از پا استفاده می‌کنند. کفش‌های ایمنی بر اساس ویژگی‌ محیط‌های کاری دارای انواع مختلفی هستند و جنس پنجه و زیره کفش بر اساس شرایط خطر آفرین هر محیط طوری طراحی شده اند که بیشترین محافظت را ایجاد کنند.

امروزه خطوط تولید کفش‌های ایمنی صنعتی شده و بسیار پیشرفت کرده اند. مدل‌های جدید از کفش‌های ایمنی طوری طراحی شده اند که علاوه بر حفظ ظاهری زیبا و مشتری پسند، سبک هستند و بیشترین محافظت از پا را دارند و افراد می‌توانند ساعت‌های طولانی بدون ذره ای احساس خستگی از آنها استفاده کنند.

دوام و کیفیت کفش ایمنی

انواع کفش ایمنی

کفش‌های ایمنی نیز خود دنیایی دارند و انواع مختلف بسیاری از آنها با برندهای متفاوت در بازار وجود دارد. برای مطالعات جزئیات انواع کفش ایمنی می‌توانید مقاله مزایا و فواید انواع کفش ایمنی را مطالعه بفرمایید در اینجا فقط به نام بردن انواع آن بسنده می‌کنیم.

  • کفش ایمنی پلاستیکی
  • کفش ایمنی کفه فلزی
  • کفش ایمنی با کف پایی مخصوص
  • کفش ایمنی پنجه فولادی
  • کفش ایمنی از جنس بوتیل
  • کفش ایمنی از جنس پلاستیک

کفش ایمنی چه کاربردی دارد؟ 

در گذشته از کفش‌های ایمنی استفاده بسیاری نمی‌شد، اما به مرور زمان افراد زیادی در اثر حادثه‌هایی که در محیط‌های کاری اتفاق می‌افتاد دچار آسیب، معلولیت و حتی مرگ شدند.

تولیدکنندگان کفش با بررسی‌ مشاغل پرخطر و مواردی که به افراد آسیب وارد می‌کنند، کفش‌های مناسب را طراحی و تولید کردند. به عنوان مثال برای محیط‌های کاری که از اسید استفاده می‌کنند، کفش‌هایی با زیره از جنس لاستیک طراحی کرده اند که در مقابل اسیدها با غلظت بالا مقاوم است یا برای محیط‌هایی که خطر برق گرفتگی دارند نوعی از کفش را طراحی و تولید کردند که هیچ گونه فلزی در آنها وجود ندارد و کاملا عایق است.

ورود این کفش‌های ایمنی به بازار و استفاده از آنها باعث شد تا حد بسیار زیادی از آسیب‌های احتمالی در محیط کاری جلوگیری شود.

آنچه خواندید توضیح مختصری از کفش ایمنی بود. ضرورت استفاده از کفش ایمنی برای همگان مشخص است. همانطور که می‌دانید شعار اول ایمنی بعد کار یک قانون ویژه در تمام مشاغل و صنعت ها است. پس فراموش نکنید که همیشه برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی  ایمنی را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *