انواع چرم موجود در بازار را بشناسید!

انواع چرم موجود در بازار را بشناسید!

چرم یک جنس محبوب برای کیف و کفش است. از گذشته‌های دور کفش چرم در میان مردم جایگاه ویژه‌ای دارد. امروزه نیز در صنعت مد نیز توجه بسیاری به چرم می‌شود. اگر دقت کنید کسانی که در میان مردم لقب خوش تیپی دارند اکثرا از کفش‌های چرم استفاده می‌کنند.

خرید کفش چرم و انتخاب یک چرم مرغوب نیاز به شناخت انواع چرم دارد.در این مقاله قصد داریم، توضیح دهیم که چگونه انواع چرم موجود در بازار را بشناسید.با ما همراه باشید.

چرم چیست؟

تقریبا همه افراد می‌دانند که چرم از پوست جانوران ساخته می‌شود. ماندگاری و دوام چرم بی نظیر است. درواقع می‌توان گفت چرم، قالی کرمان است! و در اثرگذشت زمان ظاهری بهتر پیدا می‌کند.

در زمان‌های گذشته انسان‌ها از چرم برای گرم شدن استفاده می‌کردند. امروزه استفاده از چرم گسترش یافته و پیشرفت زیادی دارد. از چرم علاوه در تهیه لباس برای تولید اکسسوری‌ها و حتی در تهیه مبلمان، صنعت چاپ، نقاشی و… هم استفاده می‌شود.

انواع چرم

انواع چرم

چرم را بر اساس معیارهای گوناگونی تقسیم می‌کنند ولی به طور کلی چرم دو دسته چرم طبیعی و چرم مصنوعی تقسیم می شود. بیشتر افراد در خرید کفش چرم، مدل‌های چرم طبیعی را انتخاب می‌کنند زیرا به کیفیت و ماندگاری آن اطمینان دارند.

 • چرم طبیعی

چرم طبیعی از پوست حیواناتی مانند گاو، گوسفند، بز، آهو، کرکودیل، مار و…تهیه می‌شود. چرم طبیعی بر اساس اینکه چرم از پوست چه نوع حیوانی به دست آمده است به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 1. چرم سنگین

بهترین و با کیفیت ترین نوع چرم است. دوام زیادی دارد و با گذشت زمان ظاهرش زیباتر می‌شود از این نوع چرم بیشتر برای تهیه کفش و کیف استفاده می‌شود.

 1. چرم نیمه سنگین

این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند کروکودیل مار و … تهیه می شود که نسبت به انواع دیگر قیمت بالاتری دارد

 1. چرم سبک

این نوع چرم از پوست گوسفند، بز و بره به دست می‌آید. در مقایسه با انواع دیگر چرم ضخامت کمتری دارد و برای تولید لباس‌هایی مانند دستکش وکلاه استفاده می‌شود.

چرم های طبیعی و مصنوعی

انواع چرم طبیعی بر اساس نوع پوست جانور

 • چرم پوست گاو

رایج ترین نوع چرم از پوست گاو تهیه می‌شود که از نظر جنس ضخیم و نرم است. مقاومت بیشتری دارد  به همین دلیل در ساخت بسیاری از کالاهای چرمی کاربرد دارد.

 • چرم پوست آهو

سخت‌ترین نوع چرم در بین پستانداران است. سبک، نرم و دوام زیاد از ویژگی‌های بارز آن است. از انواع دیگر چرم گران‌تر است.

 • چرم بره

از پوست گوسفند و یا بره به ساخته می‌شود. چرمی دانه دار، سبک، انعطاف پذیر و مرغوب است.در تهیه لباس های جذب و دستکش کاربرد دارد.

 • پوست بوفالو

در مقایسه با چرم گاو، سخت‌تر است. ظاهر دانه‌دار و دارای طرح که برای تهیه کفش مناسب است.

 • پوست بز

قابلیت انعطاف و دوام بیشتری دارد از نظر قیمت از انواع دیگر چرم ارزان تر است.

چرم طبیعی و مصنوعی

لازم به ذکر است که از پوست جانورانی مانند مار، کروکودیل، مار و..‌. نیز چرم تهیه می‌شودکه جز چرم های  نیمه سنگین است است و قیمت بالاتری دارد

انواع چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری

 1. چرم ورنی (چرم لاکی)

براق بودن از ویژگی های اصلی این نوع چرم است. از پوست گاو یا گوساله و در برخی موارد از پوست بز تهیه می شود. چرم ورنی  جزء انواع چرم طبیعی است، که با لاک های مخصوصی پوشیده می‌شود، تا ظاهری براق داشته باشد. چرم ورنی در تولید کیف و کفش کاربرد فراوانی دارد.

 1. چرم ابر و بادی

همانطورکه از اسم آن پیداست طرح‌های مانند ابر و باد روی سطح این نوع چرم  وجود دارد.

 1. چرم الگانت (شبرو)

مرغوبترین نوع چرم موجود در بازار است. چرم الگانت از بالاترین قسمت ناحیه پوست حیوان به دست می‌آید. سطحی لطیف و کمی براق دارد. یک طرف چرم صاف و طرف دیگر آن پرزدار است. یکی از بهترین انواع چرم برای تولید کیف وکفش و به چرم کفاشی نیز معروف است.

 1. چرم فلوتر

این نوع چرم از پوست گاو تهیه می‌شود. لطیف اما بسیار ضخیم و مقاوم است. در برابر ساییدگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد

 1. چرم نبوک

سختی و استحکام بالا از ویژگی‌های چرم نبوک است. کاربرد بیشتر چرم نبوک در تهیه کیف، کفش و کمربند است.

 1. چرم اشبالت

این نوع چرم در مقایسه با  نبوک از استحکام کمتری برخوردار است .چرم اشبالت از لایه میانی پوست حیواناتی مانند گاو گوسفند و بز تهیه می‌شود. پرزدار بودن یکی از ویژگی‌های این نوع چرم است به همین دلیل چرم‌های اشبالت سریع خاک را به خود می‌گیرند.

 1. جیر

استحکام زیادی ندارد و به دلیل داشتن پرز حالت مخملی دارد و بسیار نرم است.  جیر از داخلی‌ترین لایه پوست حیوان ساخته می‌شود.

 1. چرم کوروکو

در این نوع چرم طرح‌هایی شبیه پوست مار به صورت مصنوعی برروی سطح چرم ایجاد می‌کنند.

مدل های مختلف چرم

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی نیز نوعی چرم است که کاملا با مواد مصنوعی ساخته می‌شود و از نظر کیفیت با چرم طبیعی قابل قیاس نیست. چرم طبیعی بسیار باکیفیت، بادوام و زیباست. طرح‌های چرم طبیعی اثری طبیعی است و ساخته دست بشر نیست.

امروزه محصولاتی که از چرم طبیعی تهیه شده‌اند در مقایسه با چرم مصنوعی دارای قیمت بالاتری هستند و کیفیت مرغوبی دارند.

سخن آخر این است که شناخت انواع چرم سبب می‌شود در خرید محصولات چرمی به خصوص خرید کفش چرم هوشمندانه عمل کنید. قیمت انواع چرم با توجه به نوع دباغی و عملیات تکمیلی که بر روی چرم برای تهیه آن انجام شده است همچنین نوع پوست حیوان متغیر است. حال شما می توانید با توجه به نیاز خود چرم مورد نظر خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *